Hamarosan indul az elektronikus távfelügyeleti rendszer Szlovákiában, azaz a házi őrizet ellenőrizhető lesz. Mai hír, hogy a Tomáš Borec igazságügyi miniszter aláírta a szerződést a tenderen győztes céggel. 11 pontban foglaltuk össze a legfontosabb tudnivalókat róla.
Tegnap itt még egy illusztrációs felvétel állt, ez már az eredeti szlovák cucc
1. Mi ez az egész?
2016. január 1-jétől, ha enyhébb, jellemzően nem erőszakos bűncselekmény miatt házi őrizetre ítél a bíróság, elektronikus nyomkövetővel látnak el, mely a kezeden vagy a lábadon is lehet. Írtunk róla korábban, itt és itt.
2. Lakhelyelhagyási tilalom, meg ilyesmi eddig is volt, akkor azt hogyan ellenőrizték ?
Bekopogtatott hozzád naponta egyszer (vagy többször) egy rendőrjárőr. Esetleg a házad előtt ültek szegények egy rendőrkocsiban, hogy ne tudj elmenni (a főkapun).
3. Ki a nyertes cég?
Az ICZ Slovakia. Nem erre a célra alakult, 2003 óta létezik. A cégjegyzéki bejegyzését itt találod. Arról, hogy milyen cégekkel áll szorosabb kapcsolatban, innen nyerhetsz bővebb információt. Én senki gyanúsat nem találtam a listán, igaz, Trencsénben nem is vagyok ismerős.
4. Mennyibe fog ez nekem kerülni?
22,04 millió+ÁFA, de a Társadalom Informatizációja EU-s programból fizetik. Hát, ez azért elég sajátos értelmezése e két szónak.
5. Jó ez a cucc másra is?
Igen. Ezt
gondolom, mindenki ismeri, aki szokott amerikai, konzervatív militáns oldalakat nézegetni. Nos, a jövőbe a távoltartást, kitiltást is ezzel fogják ellenőrizni. Az áldozat – akinél szintén lesz egy adó – üzenetet kap, ha a megfigyelt közeledik hozzá.
6. Mi van ott, ahol nincs térerő?
Az eszköz rádiójelekkel is tud kommunikálni.
7. A börtönben nincs pia sem. Mi a helyzet a házi őrizettel?
Igen, a börtönben (hivatalosan) nincs alkohol, és kész. Nem tudom, a házi őrizettel hogy lesz, de a szetthez, amit az elítélt kap, egy webkamerával felszerelt alkoholszonda is tartozik, tehát nem fújhat helyette az óvodás gyermeke. A berendezést így néz ki:
8. Mennyi emberre van tervezve a rendszer?
Kezdetben kétezerre, utána tovább bővíthető.
9. Hogy működik a rendszer?
A spanyolviaszt nem kellett feltalálni, ez egy egyszerű GPS alapú rendszer, azzal a különbséggel, hogy míg a műhold és az autódban levő ketyere között csak Moha bá áll, aki bemondja, hogy 300 méter múlva fordulj balra, addig itt beiktattak egy megfigyelőrendszert is. Azaz emberek – valszeg bv-dolgozók – fognak ülni egy monitor előtt, és nézni fogják, hogy az elítélt nem hagyja-e el a számára kijelölt területet.
10. Mire jó ez az egész?
Egy elítélt éves fogva tartása 14 ezer euró körüli összegbe kerül a szlovák adófizetőknek. Aki otthon van, azt nem kell államilag etetni, nem kell rá fűteni; nem fogyaszt vizet a zuhanyzáshoz; X elítéltenként nem kell egy közelharcra és fegyverhasználatra is kiképzett egyént alkalmazni, monitort nézni mindenki tud, aki nem vak; nem szakadnak meg az elítélt családi kapcsolatai, bár ennek a család nem tudom, örül-e; dolgozhat, így még adót is fizethet; a büntetés lejártához közeledve nem kell reszocializációs képzésen átesnie.
11. Miért nem jó ez?
Olvassuk el még egyszer a 10. pontot. Ha be lennék zárva ebbe a szobába, amelyben most ezt a bejegyzést írom, több mint ezer könyv társaságában; bármikor idejöhetne az asszony és/vagy a gyerek; az erkélyen vízipipázhatnék; partikat rendezhetnék a nem házi őrizetre ítélt, hanem szabad barátaimnak; akkor tkp. mi ebben a rossz? Azt, hogy nem mehetnék ki a holnap esti Deák Bill koncertre, valahogy kibírnám, a Klapka térről úgyis minden ide hallatszik. Szóval éppen a represszív jelleg vész el. Vagy csak én olvastam túl sok Foucault-t.