Csak a jegyzeteim segítségével tudnám összerakni, hogy Robert Fico első kormánya idején hány környezetvédelmi miniszter volt, az SNS-es elvtársak ugyanis olyan rakétasebességgel cserélődtek. De sem ők, sem az utánuk jövő smeres helytartó, sem a kérészéletű Radičová-kormánynak az újabban megyefőnöki tisztségre ácsingózó mostos környezetvédelmi minisztere nem ért el áttörést az árvízvédelem terén. (OK, ne legyünk igaztalanok, Josephusnak ideje se volt rá, eleve spéttel indult a többi minisztériumhoz képest.) Az árvízvédelem Szlovákiában egyelőre politikai marketingcélokat szolgál. Így történt ez ma is.
Van ugye a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) nevű költségvetési szerv, amely riasztásokat ad ki, ha meleg vagy éppen hideg van, netán ónos eső, talaj menti fagy, erős szél, havazás augusztusban stb. Itt meteorológusok, hidrológusok és hasonló emberek dolgoznak, akiknek szakirányú végzettségük van, és vélhetően értenek ahhoz, amit csinálnak. Úgy volt, hogy a főváros ánuszrózsájába hamarosan bemosó nagy árvízről ma a SHMÚ 13 órakor rendkívüli sajtóértekezletet fog tartani. Rendkívüli, mert a hírügynökségek által minden nap reggel kiadott kínálatban nem szerepelt.
A SHMÚ ritkán ugyan, de szokott sajtótájékoztatókat tartani, általában akkor, ha valami komoly esemény van, egyébként mindenki lesheti a honlapját, vay kiküldenek egy sajtóhírt.
Aztán jött a Kormányhivatal sajtóosztályától egy értesítés, hogy a szeretett vezető, Robert Fico az elhárítási szarértő szakérő Martin Glváč védelmi miniszter, Peter Žiga környezetvédelmi miniszter, és Jozef Buček belügyi államtitkár (Vajon hol van Robert Kaliňák belügyminiszter? Miért nem ő ment a helyszínre? Az lesz neki a dunai bejárás, mint Ján Počiateknek az autópályahíd leomlása?) Dévénynél megszemléli az árvizet.
Na mondom, két árvizes sajtóesemény is lesz 13 órakor? Aztán kisvártatva Ivan Garčártól, a SHMÚ szóvivőjétől jön egy közlemény, hogy nem, ők mégsem sajtóznak egykor, hanem az emberük Fico szakaszbejárásán fog mondani néhány meleg szót. Úgy tűnhet, a kormányhivatal felébredt, és lestoppolta az eseményt.
Az árvíz alapvetően nem politikai esemény (csak utólag teszik majd azzá), így arról akármikor szívesebben hallgatok meg egy hidrológust, mint akármilyen politikust. Ám Ficónak el kellett mondani, hogy az ország készen áll a nagy vízre. Azaz a politikai marketing méltatlan helyzetbe hozta a szakmát. Sokkal jobb lett volna, ha a SHMÚ épületének kényelmében, táblázatokkal, grafikonokkal,vetítéssel stb.-vel egybekötve egy szakértő nyugodtan és pontosan ki tudja fejteni, hogy most akkor mi van, mi lesz, mi várható. De akkor Fico nem fényezhette volna magát.