A mai nap egyértelműen a Gorilla napja volt, lesz poszt erről is, holnap. Ezt megelőzendő, két korábbi nyilatkozatra utalnék vissza, melyek úgy látszik, valamiért elmerültek a választások előtti, nagy kommunikációs zajban. Az egyiket Ján Fígeľ, a Kereszténydemokrata Mozgalom elnöke, a másikat Iveta Radičová még miniszterelnök mondta a titkosszolgálatokról.
A jó Fígeľ pártja keddi sajtótájékoztatóján beszélt arról, hogy a Gorilla-ügy (mely ugyebár SIS-botránynak indult) és a Katonai Elhárítás botrányai kapcsán itt az ideje, hogy vitát nyissunk a titkosszolgálatok transzformációjáról.
Iveta Radičová pedig szombaton – mikor Boban Markovic Budapesten zenélt és a fináléban a Magyar táncokat is lenyomták Brahmstól trombitán, de volt Kovbojok koncert is –, a közszolgálati rádió vitaműsorában beszélt a titkosszolgálatok transzformációjának szükségességéről. Ő ugyebár a kormány kinevezésének napjától a hatalom hivatalos átadásáig minden reggel megkapja Kaspó és Sulík/Hrušovský mellett a titkosszolgálati jelentéseket, sőt, Ľubomír Galko dicstelen lecserélése óta a Katonai Elhárítás és a Katonai Hírszerzés is neki jelent, tehát valszeg jelenleg az országban (hivatalosan) ő rendelkezik a legtöbb hírszerzési információval, még ha AZ EMBER, Karol Mitrík nem is az ő embere, hanem Dzurindáé.
Radičová a rádióműsorban nyíltan beszélt arról, hogy csak a kémelhárítás jó, a többi szar, és fel kell tenni a kérdést, hogy a szolgálatok mennyiben teljesítik a törvényekből adódó kötelességeiket, és (ehelyett) mennyire manipulálnak, üzletelnek, részesítenek előnyben bizonyos csoportokat.
A két problémafelvetés – lehet, hogy volt több is, az viszont e sorok írójának figyelmét kerülte el a választások előtti kommunikációs zajban – jellegzetesen emberi és szlovákiai. Azaz, akkor kezdjünk problémákat oldani, ha kirobban a botrány, amíg nincs botrány, fütyüljünk rá, és hagyjuk rosszul működni a rosszul működő struktúrákat, aztán, ha majd lesz balhé, akkor talán változik valami.
Tavaly áprilisban ugyan kísérlet történt a titkosszolgálatokról szóló törvény módosítására, de a partnerek nem tudtak egyezségre jutni, így új törvény a mai napig nincs. (Mint ahogy nincs új igazgatója a Nemzetbiztonsági Hivatalnak sem; a főügyészséget pedig még mindig kinevezett helyettes vezeti, holott van választott főügyész. Hát milyen ország ez?)