Egy szlovákiai gyilkosságból Amerikában sokkal kisebb valószínűséggel lesz hír, mint egy amerikai gyilkosságból Szlovákiában. Azt hiszem, ezt a kétes dicsőséget egyedül a Pápay-gyilkossággal sikerült megszereznünk. Az Anderson-gyilkosság (persze, ezt most az ebből a szempontból fásult, naponta sok bélkiforduló közlekedési balesettel és pakisztáni tartálykocsi-robbantással szembesülő sajtómunkás mondja, mert természetesen borzasztó, de) nem tartozik a különösebben érdekesek közé, hasonló jellegű – bűnöző fegyveres támadása hatósági személyre – naponta, tucatjával történik az Egyesült Államokban. De ezzel egy időben nálunk is történt valami hasonló...
Aki nem ismeri az alaphírt, sok helyen elolvashatja. Margaret Anderson, a Mount Rainer Nemzeti Park parkőre (bár a ranger jelentésmezeje nem teljesen azonos mondjuk egy TANAP-os természetvédelmi őrével, vagy a mi vadőrünkével, de ebbe most ne menjünk bele, a mi vadőreinkről korábban a Zöldbűnök avagy megrugdoshatja-e a halőr a terhes orvhorgásznőt? c. posztban írtam.) megpróbált feltartóztatni egy autót, ami nagy sebességgel közeledett az ellenőrzőponthoz. Az autóban egy iraki veterán, Benjamin Colton Barnes ült, akit egy skyway-i lövöldözéssel kapcsolatban akartak kihallgatni, és lövéseket adott le a rangerekre. Margaret Anderson parkőrt halálos találat érte. A helyszínre a helyi sheriff mellett az állami rendőrség, és az FBI is kiszállt, nagy erőkkel keresni kezdték az elkövetőt, akit holtan találtak meg. A jelentések szerint a kötésig érő hóban tornacipőben, farmerben és pólóban próbált menekülni, ami nem garantálja a túlélést. Persze, nem sajnáljuk Barnest, aki lelő egy kétgyermekes családanyát, ill. tágabb értelemben bármilyen, munkáját végző köz- vagy államigazgatási dolgozót – legyen az akár az Adóhivatal alkalmazottja is – azt meg kell büntetni. Ezt most a természetanya megtette, ilymódon a sztori akár Daniel Archleb Levický tollára is kívánkozhatna.
Eközben (Ez egy nagyon fontos idézet Mórocz Máriától)
Szlovákiában egy vadőrre támadtak a gölnicbányai járásbeli Svedláron. Margaret Andersont elsején ölték meg, ez a támadás még az óévben, múlt pénteken történt. Az 50 éves Jozeftől azt szerette volna megtudni a vadőr, hogy a nála levő szarvastehénhez jogszerűen jutott-e hozzá. A férfi azonban visszaült az autóba, és elütötte az egyik vadőrt. Az elütött férfinak szerencsére sikerült megkapaszkodni a terepjáró elején levő gallytörő rácsba. A gázoló így vonszolta őt nyolc méteren át. Megtámadta a vadőr társát is, kirúgta a vezetőoldali ajtó üvegét. A 43 éves Jozef a szilánkoktól megsérült. Az agresszív férfi szabadlábon védekezhet.
Ha hivatalos személyt autóval próbálsz elgázolni, az esetet hivatalos személy ellen fegyveresen elkövetett erőszaknak minősíthetik, mivel a Büntető Törvénykönyv 122. paragrafusának 3. bekezdésében ez áll: Trestný čin je spáchaný so zbraňou, ak páchateľ alebo s jeho vedomím niektorý zo spolupáchateľov použije zbraň na útok, na prekonanie alebo zamedzenie odporu alebo ju má na taký účel pri sebe; zbraňou sa rozumie, ak z jednotlivého ustanovenia nevyplýva niečo iné, každá vec, ktorou možno urobiť útok proti telu dôraznejším. Trestný čin je spáchaný so zbraňou aj vtedy, ak páchateľ použije napodobeninu zbrane alebo ju má pri sebe s úmyslom, aby bola považovaná za pravú. Azaz röviden: minden fegyvernek minősülhet, amivel lényeges testi sérülést lehet okozni.
Érezzük a különbséget? Amerikában légen-földön keresték a hivatalos személyre fegyverrel támadót, nálunk szabadlábon védekezhet. Mi a különbség? Az, hogy a szlovák vadőr nem halt meg? Meg kell halnia ahhoz, hogy az ügyet a súlyának megfelelően kezeljék? (És akkor sem kérte volna a rendőrség a vizsgálati fogságba helyezést/döntött volna a vizsgálati fogságba helyezés mellett a bíró, ha ugyanez egy rendőrrel történik?)