Friss topikok

  • Janos Mohacsi: legfrissebb.info/18-rengeteg-holttest-kerult-elo-egy-magyar- maffiabirtokrol/ 20 évig tartó banda... (2016.06.21. 12:36) Mikuláš Černák és a magyar maffia
  • Zed4preZ: @abcd1234: az anyagi egzisztencia relatív fogalom, akik Magyarországon ún. mélyszegénységben élnek... (2015.08.20. 16:50) 1718. Következmények és mulasztások
  • lékek és ellensúlyok: @midnight coder: ""A baloldalon jelenleg egyeduralkodó Smer választói jórészt nemzeti érzelműek ... (2015.08.15. 16:23) 1716. Vannak itt balliberálisok?
  • Dr. Smit Pal....: Visszafoglalni az utolso negyzetcentimeterig, es halomra loni az osszes mocskos romant. (2015.06.30. 21:49) 1703. Mit kezdjünk Trianonnal?
  • midnight coder: Egy országban a szabadság kb. arányban van a fegyvertartás szabadságábal. Lásd USA vs Észak-Korea.... (2015.06.02. 06:38) 1698. Egy lefegyverző javaslat
lashee ,2005.03.07. 16:42

  Az ügynök halála után

 

Tegnap katonai tiszteletadással temették el Nicola Caliparit, a szertartást az olasz tévénézők élő adásban követhették. Nicola Calipariról péntek estig azt sem tudtuk, hogy a világon van, értelmetlen halálával – nem mintha lenne értelmes halál – lett címlapsztori az olasz lapokban. Az Irakban tevékenykedő olasz titkos ügynök „baráti tűzben“ vesztette életét, a bagdadi repülőtér közelében amerikai katonák nyitottak tüzet autójukra, melyben Giuliana Sgrenát, a baloldali Il Manifesto terroristák fogságból szabadult újságíróját szállították.

 

Nem Calipari az első olasz áldozata az iraki békefolyamatnak. Talán sokan emlékeznek még a 36 éves hivatásos testőrre, Fabricio Quatrocchira, aki állítólag így búcsúzott gyilkosaitól: megmutatom nektek, hogyan hal meg egy igazi olasz; három társát utóbb szabadon engedték. Enzo Baldoni szabadúszó újságíró számára is végzetesnek bizonyult az iraki küldetés, augusztusban kivégezték elrablói. Az olaszok alig ocsúdtak fel a tragikus esemény után, szeptemberben újabb túszügy borzolta a kedélyeket: egy segélyszervezet két munkatársnőjét hurcolták el bagdadi irodájukból. Elrablóik előbb internetes közleményben tudatták a két nő kivégzését, utóbb szerencsére bebizonyosodott, hogy ez nem igaz. A két Simonát szeptember végén szabadon engedték. Novemberben tizenkilenc olasz katona vesztette életét Naszírijában, egy öngyilkos terrorakció során. Az olasz társadalom persze érzékenyen reagált a történtekre, az emberek az utcákra vonultak, követelve az olasz csapatok kivonását a közel-keleti országból.

Olaszország eddig az Egyesült Államok megbízható szövetségesének bizonyult a terrorizmus elleni harcban. Az ügynök halála után Silvio Berlusconi kormánya a baloldali ellenzék részéről újra komoly nyomásnak lesz kitéve az iraki kérdést illetően. Bár e sorok írója szeretné elkerülni a cinizmus látszatát, de nehezen vonatkoztathatunk el attól, hogy az újságírók és a katonák dolgozni – vulgo: pénzért – mentek Irakba, s amikor leszálltak a bagdadi repülőtéren, tudták, hova érkeznek. Ám az ukrán, a magyar, a spanyol, vagy akár a szlovák precedensek nyomán megfigyelhetjük, azokban az országokban, melyeknek emberveszteségei voltak a térségben, a populista erők alaposan kihasználták a csapatkivonás-párti közhangulatot.

 

Iraknak egyelőre szüksége van a külföldi haderő gyámkodására a közbiztonság megszilárdításához. Az irakiak többsége végre szeretne normális életet élni, ám egy (egyelőre nem teljesen) elhanyagolható kisebbség, a bizonytalanság huzamos fenntartásában érdekelt. Ezek azonban nem szabadságharcosok, hanem bűnözők. Jó lenne, ha erről Berlusconi is meg tudná győzni honfitársait.

szólj hozzá

A bejegyzés trackback címe:

https://lashee.blog.hu/api/trackback/id/tr731284698

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása