A Smer nélküli kormányzás még mindig reális, vélekedett Bugár Béla, a Most-Híd elnöke a TASR hírügynökség videós műsorában. Gyenge hat héttel a választások előtt nem is az a lényeges, ki mondta, hanem maga az állítás. Március 6-án hajnalban vajon azt mondhatjuk-e, hogy vége a furcsa, egy test(ület)ben alakot nyerő oligarchai-szakszervezeti együttélésnek, vagy csak újabb csendestárssal folytatódik tovább.
Hat hét alatt még sok minden történhet, azoknál a pártoknál, ahol szóvicceknél többre is futja a kampányban, a spindoctorok már csúcsra járatják a kampányerőműveket. Ha valamikor, akkor most várhatunk „váratlanul” kiszivárgó anyagokra, „íróasztalon talált” dossziékra. A kampány eddig meglehetősen állóképszerű volt, különösebb izgalmak nélkül. A Smer, biztos győzelmének tudatában nem töri össze magát. Egyrészt kormányzati pozícióból intézkedéseik egy része, ha nem egésze is a kampányt szolgálja. Másrészt tudják, hogy az egyedül kormányzás most nem tűnik reálisnak, ezért a párt erős embere, Robert Fico bizalmasa, Marek Maďarič nyíltan megüzente, kettős koalícióban gondolkodnak. Ezt utóbb a „szeretett vezető“ is megerősítette. Akinek kell, értsen belőle.
Újabban Radoslav Procházka, a Sieť elnöke keltett feltűnést egy később már megcáfolt állításával. De ami az esti híradóban elhangzik, az olyan, mint a tubusból kinyomott fogkrém, már nagyon nehéz visszanyomni. A Markízában a partyarcát mutató ellenzéki pártvezető, szokásától eltérően most nem fogyasztott el egy egész kiló citromot, mielőtt kamera elé állt volna, hanem láthatóan vidáman arról beszélt, ha kitiltják a közbeszerzésekből a fantomcégeket, és átültetik a politikusok anyagi felelősségéről szóló törvényt, akár még a Smerrel is kormányozna. Később párttársainak e-mailben azt üzente, nem úgy gondolta. Pedig azóta a teljes, vágatlan felvételt is nyilvánosságra hozták, így nem lehet azt állítani, célirányosan vágták össze, aknamunkaként. A Sieťnek biztosan osztanak lapot március első hétvégéjén, a Smer mellett még ez a pártot szokták többségében kétszámjegyű támogatottsággal mérni a közvélemény-kutató ügynökségek. Egy friss, ropogós, kedden közzétett, releváns intézmény által készített felmérés szerint kettejüknek együtt 54,8 százaléka lenne a törvényhozásban.
Ugyanezen felmérés szerint a parlamentbe jutó Smeren kívüli összes többi párt együttes támogatottsága – beleértve a Szlovák Nemzeti Pártot is! – 47 százalékos lenne. Játszhatnánk még a számokkal, újra meg újra elmondhatnánk Kovács Lászlóval, hogy nem közvélemény-kutatásokat kell nyerni, átlagot vonhatnánk az utóbbi hónapok releváns közvélemény-kutatási eredményeiből, de a tendencia ezek nélkül is egyértelmű: a Smer és még valaki, vagy mindenki a Smer ellen.
A politikai pártok célja a hatalomra kerülés, hisz csak így tudják átültetni a programjukat, ellenzékben játszhatják a hatalom ellenőreinek és fékeinek nemes, ám kevéssé produktív szerepét. Ahol már két párt van, ott szükség lehet kompromisszumokra, de messze nem annyira, mint egy „népfrontos” koalíció esetében, így ez a megoldás valamennyi, a Smert jelenleg verbális síkon nagyon utáló párt számára érdekes lehet. A Smer nélküli kormányzás lehetősége pedig egyre inkább elméleti lehetőséggé válik.