Szlovák polgármesterjelöltek támogatására szólított fel hétfőn a Matica slovenská, a szervezetben ugyanis félelmet keltettek Berényi József szavai. A Magyar Közösség Pártjának elnöke a közszolgálati TASR hírügynökség hírportáljának adott videointerjújában arról beszélt, az önkormányzati választások előtt jegelik az autonómia kérdését. A Matica azonban már november 16-ára tekint, amikor – várakozásai szerint – Berényiék újfent nagy lendülettel előveszik a koncepciót. A Matica felhívása elég „egyszerűre” sikeredett, de jól rámutat az önkormányzati választások „törzsi” jellegére.
A felhívás azért primitív, mert – épp úgy, mint a mindenhol iga alatt senyvedő kisebbségeket vizionáló „anyaországi” narratíva – homogén tömbként tekint a célcsoportra. Azaz mindenki, aki dél-szlovákiai szlovák, az csakis magyaroktól elnyomott szerencsétlen lehet, ebből a sanyarú helyzetéből pedig csak egy szlovák polgármester vezetheti ki. Nem baj, ha esetlegesen nem ért hozzá, analfabéta vagy tisztességtelen, a lényeg, hogy szlovák legyen. Olyan bizonyossággal mondják ezt, mint 2012-ben Jana Laššáková, a Smer besztercebányai kerületi pártszervének elnöke azt, hogy: „Mert besztercebányai!”. Emlékszünk, a kerületi pártelnök ezzel az indoklással követelte Peter Pelegrininek a védelmi tárcát (aki később aztán kapott is egy minisztériumot, hogy a közép-szlovákiai smeres lobbi is jóllakjon).
Az önkormányzati választások tétje nagy, nemcsak azért, mert az önkormányzatokban nagy pénzek forognak, hanem mert ott dől el, hogy lesz-e parkoló az óvoda közelében, vagy, hogy egy parasztköpésnyi utcácskát egy NASA-program áráért fognak-e kétirányúsítani, úgy, hogy a számlát mi fizetjük stb. Az emberek ennek ellenére mégsem érzik kellően magukénak ezt a választást. Pedig, míg a parlamentbe viszonylag nehéz és drága bedolgoznia magát egy jelöltnek, addig egy önkormányzatba a helyi buszsofőr vagy kocsmáros is könnyűszerrel bekerülhet. Ennek ellenére mégis általában a lakosok mintegy fele dönt arról, ki irányíthatja a települést az elkövetkező évek során. 2010-ben országosan 49,69 százalékos volt a részvétel (a parlamenti választásokon 58,83), míg 2006-ban 47,65 (a parlamentin 54,67). Így legfeljebb fél-önkormányzatiságról beszélhetünk...
Mindenesetre a Matica üzenete nekünk, dél-szlovákiai magyaroknak is elgondolkodtató lehet. Akarjuk-e, hogy helyi szinten a jövőnk csak törzsi értékek mentén alakuljon?