SITA-felvétel
Ránézésre ez a szlovák vízi rendőrség egyik járőrhajója, amely a fővárosban végez vízijárőr-tevékenységet. A felvételen azonban nem látszik, hogy a hajón ott van Dr. Tóth János Attila, az Argonauta Kutatócsoport vezetője is. A szonárral felszerelt hajó a Vajanský rakpart és a Zuckermandel között fésülte át a Dunát, Fadrusz János Mária Terézia-szobrának darabjai után kutatva.
A szobrot, mint tudjuk, a dicső csehszlovák legionáriusok – vajh hány szlovákiai magyar településen van közterület elnevezve róluk? – verték szét a tolerancia jegyében, 1921-ben. Darabjait a rakparton nemes egyszerűséggel a Dunába dobták. Később a ló egy darabját, és az uralkodó szoknyájának egy részét megtalálták, másokat nem.
A Wikipédia szerint: „ 1921. október 26-27-én az éjszaka leple alatt elvakult csehszlovák légiósok egy csoportja ledöntötte és vasdorongokkal a felismerhetetlenségig darabokra zúzta. Legnagyobb egyben maradt márványdarabjából, a ló törzséből faragták ki a szlovák nacionalista politikus, Tyrš szobrát. Az emlékmű töredékeit a pozsonyi magyarok évekig rejtegették, végül egy részük a budapesti Szépművészeti Múzeumba került. Legjobban a két mellékalak feje maradt meg, a többi töredék szinte felismerhetetlen. Egyes darabjai a 32-es honvédek budapesti szobrának talapzatába kerültek, más részük elkallódott. Ez lett hát a sorsa annak a műnek, mely alkotójának országos hírnevet szerzett, és aki ezután sorozatosan kapta a megbízásokat hasonló művek elkészítésére.”