Friss topikok

  • Janos Mohacsi: legfrissebb.info/18-rengeteg-holttest-kerult-elo-egy-magyar- maffiabirtokrol/ 20 évig tartó banda... (2016.06.21. 12:36) Mikuláš Černák és a magyar maffia
  • Zed4preZ: @abcd1234: az anyagi egzisztencia relatív fogalom, akik Magyarországon ún. mélyszegénységben élnek... (2015.08.20. 16:50) 1718. Következmények és mulasztások
  • lékek és ellensúlyok: @midnight coder: ""A baloldalon jelenleg egyeduralkodó Smer választói jórészt nemzeti érzelműek ... (2015.08.15. 16:23) 1716. Vannak itt balliberálisok?
  • Dr. Smit Pal....: Visszafoglalni az utolso negyzetcentimeterig, es halomra loni az osszes mocskos romant. (2015.06.30. 21:49) 1703. Mit kezdjünk Trianonnal?
  • midnight coder: Egy országban a szabadság kb. arányban van a fegyvertartás szabadságábal. Lásd USA vs Észak-Korea.... (2015.06.02. 06:38) 1698. Egy lefegyverző javaslat
lashee ,2005.02.01. 14:51

A bronzérmet Magyar Koalíció Pártja kapná, 12,6 százalékkal

Az MVK közvélemény-kutató ügynökség e héten közzétett jelentése szerint ha most lennének a választások, a parlamentbe kerüléshez szükséges 5 százalékos küszöböt hét párt érné el. A győztes a Robert Fico által vezetett Smer lenne, nyomában a HZDS-szel. A bronzérmet Magyar Koalíció Pártja kapná, 12,6 százalékkal; bekerülne az SDKÚ és a KDH is. A kommunista párt és a liberális ANO is bejutna, bár lehet, hogy velük csak a statisztikai hibahatár űz csalfa játékot, az előbbi egy, az utóbbi három tized százalékkal lépi túl a küszöböt. S ami a legmeglepőbb, a Szlovák Nemzeti Pártot az MVK szerint a lakosság 7,9 százaléka választaná.

 

A politikusok népszerűségét, megbízhatóságát, illetve a politikai pártok preferenciáit több ügynökség is méri, ezek között akadnak megbízhatók és kevésbé megbízhatók, függetlenek és kevésbé függetlenek. Ezért talán érdemes a megbízhatónak ítélt Statisztikai Hivatal mellett működő közvélemény-kutató intézet adatait alapul vennünk. Ezek is a nemzeti párt preferenciáinak folyamatos növekedését mutatják. Júniusban 4,7, júliusban 5, augusztusban 4,9, szeptemberben 5,7, októberben 4,5, novemberben 6,8, decemberben 6,5, januárban pedig 5,8 százalékon álltak. Persze e politikai erő támogatottsága ennél alacsonyabb is lehet, hisz több nemzeti párt létezik, de a tendencia akkor is figyelemre méltó. Ugyanúgy, ahogy fegyelmezett szavazói bázisának stabilitása okán az MKP támogatottsága folyamatosan tíz százalék körül mozog; él az országban egy legalább ugyanennyire fegyelmezett csoport, mely – legalábbis a felmérések szerint – képes lehet arra, hogy ezt a nem feltétlenül toleranciájáról elhíresült politikai erőt bejuttassa a törvényhozásba.

 

Persze a parlamenti választásokig még sok víz lefolyik a Dunán, de a jelenséget nem hagyhatjuk figyelmen kívül. A növekvő támogatottság mögött nem lehet nem látni Gyurcsány Ferenc miniszterelnök „sikeres“ PR-munkáját: az autonómiáról tett, a határon túli magyar vezetőkkel nem egyeztetett kijelentéseibe szinte mindegyik szlovák párt belekapaszkodott. Azóta Bugár Béla és Duray Miklós rendre járják a tévéstúdiókat – Bugár az egyik vasárnap mindjárt kettőt is bevállalt –, s hangsúlyozzák, az MKP nem akar autonómiát. Azonban a peoplemeteres felmérések szerint a vasárnap, ebédidő körül sugárzott politikai vitaműsorok nézettsége alacsony, így hatásfokuk nem bizonyosan elegendő ahhoz, hogy a magyar vezetők meggyőzzék a többségi nemzetet: tényleg nem törekednek Dél-Szlovákia elszakítására. Az ilyen nyilvánvaló blődségről kár is volna disputálni, de különösen nehéz kitérni a vita elől, ha a legnépszerűbb szlovák párt alelnöke határtalan magabiztossággal állítja, hogy a szlovákiai magyarok csak az Európai Unió összeomlására várnak, hogy népszavazás útján csatlakozhassanak Magyarországhoz... Emellett az IVO társadalomkutató intézet legutóbbi felmérésének ismeretében joggal tarthatunk attól, hogy a szlovák átlagszavazót úgy általában nem nagyon foglalkoztatja a politika. A különböző sajtóorgánumokból a felszínes olvasó számára legfeljebb annyi szivárog át, hogy a magyarok már megint akarnak valamit. És ennyi bőven elég ahhoz, hogy a lakosság egy részében – mint látjuk, 4-6 százalékában – zsigeri ösztönöket mozgósítson, érzelmi alapon történő szavazásra ösztökélve a polgárt.

szólj hozzá

A bejegyzés trackback címe:

https://lashee.blog.hu/api/trackback/id/tr61284690

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása