Friss topikok

  • Janos Mohacsi: legfrissebb.info/18-rengeteg-holttest-kerult-elo-egy-magyar- maffiabirtokrol/ 20 évig tartó banda... (2016.06.21. 12:36) Mikuláš Černák és a magyar maffia
  • Zed4preZ: @abcd1234: az anyagi egzisztencia relatív fogalom, akik Magyarországon ún. mélyszegénységben élnek... (2015.08.20. 16:50) 1718. Következmények és mulasztások
  • lékek és ellensúlyok: @midnight coder: ""A baloldalon jelenleg egyeduralkodó Smer választói jórészt nemzeti érzelműek ... (2015.08.15. 16:23) 1716. Vannak itt balliberálisok?
  • Dr. Smit Pal....: Visszafoglalni az utolso negyzetcentimeterig, es halomra loni az osszes mocskos romant. (2015.06.30. 21:49) 1703. Mit kezdjünk Trianonnal?
  • midnight coder: Egy országban a szabadság kb. arányban van a fegyvertartás szabadságábal. Lásd USA vs Észak-Korea.... (2015.06.02. 06:38) 1698. Egy lefegyverző javaslat
lashee ,2015.07.14. 16:30

1712. Túlkapások vizsgálaton túl

Nem alakul jól a rendőri túlkapások kivizsgálása Szlovákiában – hívták fel a figyelmet pénteken civil szervezetek.
A Polgári és Emberi Jogi Tanácsadó elnevezésű civil szervezet szerint Szlovákiában hosszú ideje nem sikerül megfelelő módon kivizsgálni a rendőri túlkapásokat, hatásköri túllépéseket, erőszakos cselekményeket. A szervezet az erről szóló jelentésében felsorolja a sajtóból is ismert eseteket, amelyek kivizsgálása még vagy nem zárult le, vagy bűncselekmény hiányában megszüntették az eljárást. embertverrendor.jpg

Korunk meghatározó médiuma a kép. Ma már mindenki zsebében ott lapul egy kamera, így a rendőri erőszak dokumentálása is sokkal könnyebb, mint abban az időben, amikor még fehér-okkersárga színűek voltak a rendőrautók. Szlovákiában, noha az egyes akciókról készült amatőr felvételeken olykor vérző fejű, véraláfutásos embereket látni, a rendőrség szerint ez nem mindig bűncselekmény. Egyébként valóban nem mindig az. A modern állam az erőszak alkalmazását állami monopóliummá tette, meghatározott szabályrendszer közepette. A rendőrségi, és az egyéb fegyveres testületekről szóló törvények meghatározzák, mikor, milyen esetben nyúlhatnak kényszerítő eszközhöz a hatóságok. Ha tehát valaki a törvény betűinek megfelelő módon kap egyet a gumibottal, az bár nem kellemes, de nem is rendőri túlkapás.
Vannak azonban olyan esetek, amikor a helyzet egyértelműen arra utal, a rendőrök hatáskörüket túllépve intézkedtek, ennek ellenére a vizsgálat az eset jellegéhez képest irreálisan hosszú ideig tart, vagy eredménytelenül zárul. Ami nyugtalanító, hogy ezek egy részéről nem is szerzünk tudomást, mert a sértettek jogtudata gyakran alacsony, és nem tudják, hogyan kell intézkedni. De ha el is jutnak a feljelentésig: a belügyminisztérium belső ellenőrzési osztálya tavaly a feljelentések kilencven százalékát elutasította. Tehát meg sem kezdődött a vizsgálat. Ez döbbenetesen magas szám.
A belügyminisztérium belső ellenőrzési osztálya ugyan szervezetileg nem a rendőrség testületébe, hanem a belügyminisztérium irányítása alá tartozik, de ez fából vaskarika, a rendőrség ugyanis szintén ennek a minisztériumnak van alárendelve, tehát a mundér rosszul értelmezett becsületének védelme így is jelen lehet. De ha még el is jutna az ügy a vizsgálati szakaszba, a katonai igazságszolgáltatási mechanizmust, amely alá minden fegyveres testület tartozott, már rég felszámolták. A katonai bíróságokat Robert Fico első kormányának igazságügyi minisztere sorvasztotta el lassan, úgy, hogy előbb kivonta a hatáskörük alól az összes többi fegyveres testületet, tehát a rendőrséget; az akkor még külön testületben levő, a közlekedési minisztérium alá tartozó vasúti rendőrséget, a vámosokat, a büntetés-végrehajtást, az akkor még háromféle titkosszolgálat tagjait. Így tényleg csak a hadsereg tagjai felett ítélkezhettek, az ügyek száma drasztikusan leapadt, és racionalizásra hivatkozva felszámolták a bíróságokat. A katonai ügyészségek túlélték Harabint, azokat a Radičová-kormány idején számolták fel az ügyészségi reform során. A kétes ügyek vizsgálata most kvázi saját hatáskörben marad, az eredmény is ennek megfelelő. Egy rendőri – és egyéb, fegyveres testületek által – elkövetett jogsértéseket vizsgáló, teljesen független szerv létrehozásának ötlete nem új keletű. Ez akár megoldást is jelenthetne a problémára, de csak abban az esetben, ha valóban független lenne, nem pedig egy politikai jelöltekkel telezsúfolt sóhivatal. Ennek esélye a mai szlovákiai belviszonyok ismeretében minimális.
2015. 07. 06.

szólj hozzá

Címkék: rendőrség rendőr belügyminisztérium rendőri túlkapás belső ellenőrzés

A bejegyzés trackback címe:

https://lashee.blog.hu/api/trackback/id/tr257609434

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása