Ha valaki egy iPaddel próbálna visszaverni egy rablótámadást, mérsékelt sikerre számíthatna, szintén gyanítható, hogy a MacBook Air még egy fedetlen főre való csapásmérést követően is elhajlana. Egy GD 2000 „harci” netbokkal viszont egy bunkert védő katona, ha elfogyott a lőszere, könnyedén halálra verhetné a bunkerbe elsőként behatoló ellenséget, akkor is, ha rohamsisak van rajta, noha a gép súlya az Airét közelíti. De nem ezért szereti, aki szereti.
Először 2004-ben jártunk hadiipari szakvásáron, akkor Trencsében, az IDEE-n. Több pavilonban is katonai laptopokat kínáltak, melyek kb. akkorák voltak, mint egy aktatáska. A technika persze azóta sokat fejlődött. Mindez a hadi (és úgy általában ipari és outdoor) célokra is kínált laptopok piacán főként abban mutatkozott meg, hogy a gépek súlya a civil szegmenséhez közelít, az aksiidő viszont 8-12 órás, amit még az én MacBookom se tud (bár a régi Dell duóaksija újonnan tudott 6-7 órát).
Az IDEB 2012-n többen kínáltak katonai célú laptopokat, mi most két kiállítóról, az Akermannról és a Panasonicról szólnánk bővebben.
Az Akermann cseh cég, és többféle megoldást kínál az ipari és védelmi célú netbookok, notebookok és táblagépek piacán. 1991-től működnek. Egy Mac-fetisiszta barátom azt vizionálta múltkor, hogy ezeknek a bumfordi jószágoknak a helyét hamarosan átveszi az iPad, de azért megnézném, hogy az egy szénbányában hány műszakot bírna ki, ha a bányászok a szurtos kezükkel, ne adj Isten olajos kesztyűjükkel döfködnék. A NotePAC Duót meg – amit szintén beszerezhetünk Akermannéktól – direkt erre tervezték. Kinyitom, megtekerem, lecsukom, és kész a tablet.
És ahhoz képest, hogy 289.68 x 222 x 49 mm, csak 2,3 kg, ami azért egészen civil súly.
Táblagépben, és a lassan kihalófélben levő PDA-ban is megvan ez a szegmens. Persze, akik nem olajfúró tornyokon, nyílt színi barnaszénfejtésben, vagy az ELMÜ-nél dolgoznak, azok minél kisebb/könnyebb/vékonyabb házi kedvenceket szeretnének, ezért a durmó gépek méltatlanul háttérbe szorulnak.
A Panasonic Toughbookjáról pedig azért teszünk említést, mert nagyon profi standjuk volt. A Panasonic copywriterei szerint „A Toughbook nem egyszerűen piacvezető a fokozott igénybevételre tervezett számítógépek piacán, hanem a kategória úttörője. Első modellünk több mint egy évtizede jelent meg a piacon. Az azóta eltelt időben a Toughbookok önálló szegmenst teremtettek a mobil technológia világában, és újraértelmezték az adatok és alkalmazások elérésének lehetőségeit nehéz körülmények között.” 2009-ben 64,4 százalékos részesedésük volt a fokozott igénybevételre tervezett számítógépek piacán.
Na de vissza a standhoz. Egy Land Rover motorházfedőjén és utasterében lehetett szemügyre venni a kiállítási tárgyakat.
Akik pedig hátulról érkeztek a standhoz, a Rover csomagterében elhelyezett gépeken nézhették az elöl bámészkodó vásározókat, akikről az ott elhelyezett gépek kamerái adtak képet.
Egy ilyen marokra fogható verziót pedig a fagyasztóládába tettek, hogy megmutassák, fagyálló. Remélem, utána még tudták használni.
Persze, a katalógusnak már a címlapjára rányomtatták, hogy Panasonic recommends Windows 7, szal barátok nem leszünk, hacsak nem neveznek ki bányászati tudósítónak...